Kazimierz Marcinkiewicz

W mediach

Trzynastu - premierzy wolnej Polski / 16-12-2009

Ach tak, pamiętam. Oczywiście tantiem nie dostałem, bo każdy może tak powiedzieć. To jest bardzo powszechnie używane zwłaszcza przez młodych ludzi. Gdy grałem w siatkówkę z moimi synami, to bardzo często, gdy się udało jakieś nietypowe zagranie, które rzadko wychodzi, to robili zwycięski gest z okrzykiem: „Yes! ”. A ja, gdy wygrałem wielkie pieniądze unijne dla Polski to uznałem, że mi wyszło i zrobiłem nie jedno „Yes! ”, ale trzy. Dla podkreślenia wagi sprawy, nie osobistej, a państwowej.

Ankieta / 16-12-2009

Ankieta na temat 20-lecia do książki: "Trzynastu. Premierzy wolnej Polski".

Największe pozytywne zaskoczenie:
— Dojrzałość młodego pokolenia. Nie spodziewałem się takiego parcia młodych ludzi na edukację, a później na pracę, zdobywanie wiedzy i doświadczeń oraz na umiejętności ich wykorzystania w praktyce. Młodzi ludzie nie popełniają naszych błędów, nie tworzą swojego życia i życia wokół siebie w oparciu o spory historyczne, tylko żyją po swojemu, budują zupełnie inny kraj i inną wolność, niż my zbudowaliśmy. 

WPROST nr 51/2009 / 14-12-2009

Rozmowa z Kazimierzem Marcinkiewiczem, premierem w latach 2005-2006. Wie pan, co to jest pole Higgsa albo cząstka Higgsa? Zawód fizyka uprawiałem tak naprawdę tylko przez 8 lat tuż po studiach, a więc bardzo dawno temu. Co prawda fizyka jądrowa była moją ulubioną dziedziną, ale dziś już mnie to nie zajmuje.

POLSKA / 11-09-2009

O wyścigach z paparazzim, zdetonowanej bombie Rostowskiego, o cieniasach w rządzie Tuska i o ślubie w Barcelonie rozmawiają Anita Werner (TVN 24) i Paweł Siennicki.Jak się jechało? Dobrze i źle. Lubię jeździć samochodem, ale jechał za mną jakiś paparazzi. Musiałem go zgubić.

POLSKA / 29-05-2009

O pisaniu pamiętników, odwiedzinach w gejowskim klubie, oczekiwaniu na nowe rozdanie, stawaniu się kaczką, zdradzie i piekle w polityce oraz o niezdrowej miłości braci Kaczyńskich, z Kazimierzem Marcinkiewiczem rozmawiają Anita Werner (TVN 24) i Paweł Siennicki.Zabrał się Pan za pisanie pamiętników?Piszę książkę "Mój Londyn, moja Europa", ale to o doświadczenia z Londynu, raczej o tym, jak widzę Europę i Polskę w niej.

Przekrój / 29-04-2009

"Cykl: XX lat wolności - wywiady z premierami po 1989 roku". Wywiad z jedenastym premierem - Kazimierzem Marcinkiewiczem. Skąd Jarosław Kaczyński wytrzasnął po wyborach 2005 roku Kazimierza Marcinkiewicza na premiera? W czasie wyborów PiS zamówił badania opinii publicznej. Wynikało z nich jednoznacznie, że jeżeli Jarosław Kaczyński zostanie premierem, to Lech Kaczyński nie wygra wyborów prezydenckich. Prezes PiS miał więc pełną świadomość, że nie może stanąć na czele rządu. Dlatego rozważał trzy kandydatury: Ludwika Dorna, Zbigniewa Ziobry i moją.

  • 1